PGN

Witamy na stronie Polskiej Grupy Nawozowej.

Na wstępie pragniemy zapewnić, iż mają Państwo do czynienia z produktami najwyżej jakości, powstałymi w nowoczesnych procesach produkcji, oraz cechujących się najniższą ceną rynkową.

Gratulujemy wyboru i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, oraz zaleceniami stosowania naszych nawozów.

Czym są nawozy wapniowe i w jakim celu się je stosuje?

Głównym zadaniem stosowania nawozów wapniowych jest odkwaszanie gleby, doprowadzając jej odczyn (pH) do poziomu optymalnego dla uprawianych roślin. Większość gleb w Polsce, bo aż 70% wymaga odkwaszania.
Wysoki poziom kwasowości większości gleb w Polsce wynika z naturalnych ubytków wapnia z gleby poprzez pobieranie go wraz z plonem, wypłukiwanie oraz kwaśne deszcze i stosowanie nawozów mineralnych. Zakwaszenie gleb powoduje niską ich produktywność, oraz przede wszystkim zmniejszenie przyswajalności składników pokarmowych przez rośliny uprawne i degradację gleby, co prowadzi do znacznego obniżenia plonów i mocno ogranicza możliwości uprawy gruntów.

tlo

Wapń wpływa na zlepianie się cząstek glebowych, tym samym poprawia dostęp wody i powietrza do korzeni roślin, a także ogranicza dostępność dla metali ciężkich, w znacznym stopniu wpływa na przyswajalność mikroelementów przez rośliny oraz takich składników jak potas, fosfor, magnez.

Poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, jest nieodzownym składnikiem wspomagającym nawożenie organiczne i mineralne – wapń zapewnia roślinie warunki do pobierania innych składników pokarmowch. (Kolejnym fundamentalnym zadaniem stosowania nawozów wapniowych jest dostarczenie wapnia do rośliny – tabela zapotrzebowania w przeliczeniu na tonę pozyskanego plonu .)

UWAGA !

UTRZYMANIE PRAWIDŁOWEGO ODCZYNU KWASOWOŚCI GLEBY, ORAZ UZUPEŁNIANIE WAPNIA I MAGNEZU JAKO PODSTAWOWYCH MIKROELEMENTÓW JEST ZASADNICZYM WARUNKIEM OPŁACALNOŚCI UPRAWY.
NIESPEŁNIENIE TYCHŻE WYMAGAŃ OZNACZA WYDATNĄ UTRATĘ PLONU